Witamy na stronie naszej szkoły

Historia

HISTORIA

 

Z DZIEJÓW SZKOŁY PODSTAWOWEJ

IM. GEN. J. WYBICKIEGO W MANIECZKACH

 

30 grudnia 1964 roku dokładnie o godzinie 12.30  (tak czytamy w pierwszej kronice szkolnej prowadzonej przez ówczesną nauczycielkę panią Władysławę Zielińską)  dokonano wmurowania aktu erekcyjnego Szkoły Tysiąclecia w Manieczkach. Ten fakt został uwieczniony obiektywem aparatu i również znajduje się w pierwszej kronice szkolnej.

Szkoła budowana była dokładnie 8 miesięcy, co na tamte czasy było nie lada  wyczynem. Prężnie rozwijający  się wtedy, jeden z lepszych w Polsce -  Kombinat Państwowych Gospodarstw Rolnych pod wodzą Pana Jan Baiera sprawił, że do Manieczek zaczęli napływać nowi mieszkańcy, a co za tym idzie ich dzieci, które potrzebowały nowej szkoły.

29 sierpnia 1965 roku nastąpiło uroczyste oddanie do użytku Szkoły Podstawowej w Manieczkach - Pomnika Tysiąclecia Państwa Polskiego. W tym dniu szkole nadano imię generała Józefa Wybickiego. Pan Jerzy Okoniewski jako kierownik szkoły otrzymał klucze do budynku.

1 września 1965 roku nastąpiło uroczyste otwarcie nowej szkoły i rozpoczęcie roku szkolnego. Oprócz kierownika pana Jerzego Okoniewskiego uczyli w niej państwo Maria i Alfons Frąckowiakowie oraz pani Władysława Zielińska. W pierwszym roku uczęszczało do szkoły 85 uczniów.

Ale szkoła to nie tylko budynek, szkoła to uczniowie, ich rodzice, nauczyciele i pracownicy. Budynek Szkoły w Manieczkach ma 50 lat, ale działalność oświatowa i nauczanie w Manieczkach datuje się od roku 1836. Wówczas zajęcia odbywały się w starym budynku szkoły z sześcioletnią przerwą wywołaną  II Wojną Światową.

Po 10 latach na stanowisku dyrektora,  w roku 1975 na swoją prośbę, na stanowisko nauczyciela przechodzi ówczesny dyrektor pan Jerzy Okoniewski, a dyrektorem zostaje pan Adam Pawłowski, zastępcą natomiast pani Maria Mikołajczak.

W roku 1976 pracę rozpoczął nowy gminny dyrektor szkół pan Stanisław Tomaszewski, a jego zastępcą jest Adam Pawłowski, który po dwóch latach przechodzi do Urzędu Gminy w Brodnicy, żeby znowu na początku lat 90- tych XX wieku powrócić do naszej szkoły. Miejsce pana Pawłowskiego zajmuje pan Witold Kordos.

Wyż demograficzny sprawił, że szkoła pęka w szwach, uczy się w niej 320 uczniów, pracuje 35 nauczycieli.

W roku 1982 zostaje dobudowane nowe skrzydło szkoły – obecnie znajduje się tam gimnazjum. W 1983 roku zostaje ukończona i oddana do użytku sala gimnastyczna.

Jest rok 1984 i tu następują zmiany organizacyjne w szkolnictwie. Zostaje utworzone stanowisko Inspektora Oświaty i Wychowania Gminy Brodnica, które obejmuje pan Witold Kordos, zastępcą zostaje pan Marian Flaczyński, dyrektorem szkoły pan Alfons Frąckowiak, a jego zastępcą Pani Maria Mikołajczak.

19 marca 1988 roku w Dzień Patrona, szkoła otrzymuje sztandar, który zaprojektowała ucząca wtedy plastyki pani Maria Cwojdzińska. Kurator Oświaty i Wychowania pan Sobczyński odczytał akt nadania szkole sztandaru, a dyrektor Frąckowiak odebrał sztandar z rąk dyrektora Kombinatu PGR pana Jana Baiera.

W roku 1992 dyrektor Alfons Frąckowiak odchodzi na zasłużoną  emeryturę. Zostaje ogłoszony konkurs na stanowisko dyrektora i wygrywa go pan Romuald Buk.

Rok szkolny 1999/ 2000 jest rokiem przełomowym. Następuje reforma szkolnictwa, która wprowadza wiele zmian. Szkoła Podstawowa w Manieczkach staje się sześcioklasowa. Obok, po sąsiedzku, powstaje gimnazjum.

W 2008 roku pan dyrektor Romuald Buk przechodzi na emeryturę. Funkcję dyrektora pełni pani Barbara Wawrzyniak.  

W 2009 roku konkurs na stanowisko dyrektora wygrywa pani Wioleta Jastrząbek. 

Pani Jastrząbek  piastuje stanowisko do lutego 2010 i przechodzi na stanowisko Naczelnika Wydziału Oświaty  Starostwa Powiatowego w Śremie. Konkurs na stanowisko dyrektora naszej szkoły wygrywa pan Marcin Majsner.

W 2013 roku nasza szkoła przechodzi termomodernizację, zostają wprawione nowe okna, poszycie dachowe, elewacja - szkoła zmienia swoje oblicze.

Uczniowie zostają wyposażeni przez Radę Rodziców w kolorowe szafki.

W 2014 roku zostaje oddane do użytku boisko wielofunkcyjne.

Sierpień 2015 roku okazał się dla naszej szkoły bardzo pechowy. Manieczki nawiedza wielka nawałnica, która  nie oszczędziła naszej pięćdziesięciolatki i dosłownie zdmuchnęła dach nad częścią administracyjną szkoły. Na szczęście udało się naprawić szkody.

Dzień dzisiejszy Jubilatki to 159 uczniów,  9 oddziałów klasowych, 16 nauczycieli i 5 pracowników administracji i obsługi.