12.03.2018
Mistrzostwa Europy


Wojciech Kolańczyk wspólnie z kolegami z kadry był blisko wywalczenia brązowego medalu w Mistrzostwach Europy Juniorów
W Soczi w Rosji rozegrano mistrzostwa starego kontynentu juniorów w szermierce. W szpadowej reprezentacji Polski nie mogło zabraknąć Wojciecha Kolańczyka, zawodnika UKS PGK Śrem Mróz Manieczki, który od kilku lat należy do ścisłej krajowej czołówki.
Do zawodów rozgrywanych na obiektach zimowej olimpiady przystąpiło 20 reprezentacji narodowych.

Polacy w składzie Wojciech Kolańczyk, Wojciech Lubieniecki, Damian Michalak i Tomasz Kałuziński rozstawieni byli z numerem czwartym. Turniejowe zmagania Polska rozpoczęła od zwycięstwa nad Hiszpanią 45:36. W ćwierćfinale na drodze Polaków stanęła reprezentacja Rosji, która nigdy nie należała do ulubionych rywali Polaków. Tym razem biało- czerwoni zaprezentowali się bardzo dobrze i przed ostatnią walką prowadzili 39:32. Nasi kadrowicze skutecznie odparli szaleńcze ataki w ostatnim pojedynku i wygrali cały mecz 45:41. W półfinale rywalem Polaków byli rozstawieni z numerem pierwszym Włosi.

Mecz długo był wyrównany, ale ostatecznie reprezentanci Italii potwierdzili swoją klasę i zwyciężyli Polaków 45:38. W tej sytuacji reprezentanci naszego kraju musieli zadowolić się walką o brązowy medal. Rywalami biało- czerwonych byli Francuzi. W lutym mecz tych drużyn decydował o brązowym medalu Pucharu Świata. Wówczas minimalnie lepsi okazali się nasi reprezentanci, którzy zwyciężyli 45:44. Tym razem Trójkolorowi zaprezentowali się lepiej i zwyciężyli 45:37. Francuzi zdobyli brązowe medale, a polscy szpadziści wypadli poza strefę medalową. Mistrzami kontynentu zostali Węgrzy, którzy w finale pokonali Włochów 34:27.
Osiągnięte w tym roku wyniki potwierdzają, że polska drużyna na dobre zadomowiła się w ścisłej światowej czołówce- mówi Leszek Drobiński. Wojtek w wielu walkach spisał się znakomicie i był pewnym punktem reprezentacji. Drużyna w tym składzie trzeci raz zakończyła zmagania w Mistrzostwach Europy na czwartym miejscu. Budujące jest, że chłopcy nie załamują rąk i już zapowiadają atak na podium w Mistrzostwach Świata, które zostaną rozegrane za miesiąc we Włoszech. – dodał trener UKS PGK Śrem Mróz Manieczki.

Szpadzista UKS PGK Śrem Mróz Manieczki walczył również w turnieju indywidualnym. Wojtek po udanych eliminacjach pewnie awansował do fazy pucharowej. Swoją przygodę z Mistrzostwami Europy zakończył na III rundzie. Na tym poziomie lepszy od zawodnika z Manieczek okazał się Aleksander Biro, który zwyciężył 15:11. Ostatecznie Wojciech Kolańczyk zajął 19 miejsce, a reprezentant Austrii zdobył brązowy medal.