6 lutego 2018
MEDAL W PUCHARZE ŚWIATA


Reprezentacja polskich szpadzistów z Wojciechem Kolańczykiem w składzie wywalczyła brązowy medal w Pucharze Świata Juniorów
Pucharowe zmagania udziałem najlepszych juniorów na świecie odbyły się w Sabac w Serbii. W kadrze biało-czerwonych nie mogło zabraknąć Wojciecha Kolańczyka. Szpadzista UKS PGK Śrem Mróz Manieczki od kilku lat należy do krajowej czołówki.

Do zawodów przystąpiły 24 reprezentacje. Polacy w składzie Wojciech Kolańczyk, Wojciech Lubieniecki i Bartłomiej Zbierada rozstawieni byli z numerem 5. Turniejowe zmagania Polska rozpoczęła od wyraźnego zwycięstwa nad Arabią Saudyjską 45:24. W ćwierćfinale na drodze rozpędzonych Polaków stanęła reprezentacja Stanów Zjednoczonych. W grudniu mecz tych drużyn był niezwykle wyrównany i zakończył się po dogrywce zwycięstwem naszych reprezentantów 37:36. Tym razem biało- czerwoni zaprezentowali się znacznie lepiej i wygrali 45:37. W półfinale rywalem Polaków byli rozstawieni z numerem pierwszym Włosi. Reprezentanci Italii potwierdzili swoją klasę i zwyciężyli Polaków 45:36. W tej sytuacji reprezentanci naszego kraju musieli zadowolić się walką o brązowy medal. Biało- czerwoni prowadzili przez cały mecz z Francją i systematycznie zbliżali się do brązowego medalu. Trójkolorowi doprowadzili do emocjonującej końcówki, ale ostatecznie zostali pokonani 45:44.

Polscy szpadziści nie pozwolili wypchnąć się ze strefy medalowej i zasłużenie stanęli na najniższym stopniu podium. Brązowy medal wywalczony w tak silnie osadzonych zawodach z pewnością jest ogromnym osiągnięciem. Pierwsze miejsce zajęli Włosi, którzy w finale pokonali Węgrów 45:30.
Polska drużyna kolejny raz potwierdziła przynależność do ścisłej światowej czołówki- mówi trener Leszek Drobiński. Budujące jest, że Wojtek zrobił duży postęp. W wielu walkach spisał się znakomicie i był mocnym punktem tej drużyny. W meczu o brąz był najlepszym polskim zawodnikiem, pokonał wszystkich rywali i miał stosunek trafień +7. - dodał.