7 czerwca 2019
WYCIECZKA IV B!Upragniona wycieczka IVB do Kotliny Kłodzkiej rozpoczęła się wczesnym rankiem 3 czerwca o godz. 5.30 przed budynkiem szkoły, gdzie powitały nas kierownik wycieczki Pani Dorota Cieślak oraz opiekun Pani Natalia Kmieciak. Niezwykle miło było też poznać bliżej rodziców- uczestników wycieczki Panią Annę Leszczyńską i Pana Krzysztofa Matuszewskiego. Wspólną przygodę postanowiliśmy zacząć od odwiedzenia Europejskiej Stolicy Kultury - Wrocławia, w którym spędziliśmy tylko przedpołudnie, za to w niezwykle szalonym tempie. Spragnieni wrażeń udaliśmy się nieco w głąb miasta napotykając symboliczne krasnale prowadzące nas m.in. do Ratusza z pręgierzem, Starych Jatek, Hali Targowej i do wyjątkowej Fontanny Wrocławskiej tuż przy Ogrodzie Japońskim.. Następnym punktem programu było Afrykarium i Oceanarium, czyli unikatowy na skalę światową kompleks przedstawiający wiele gatunków fauny, ale zdecydowanie najciekawsze były ekosystemy Czarnego Lądu.
Po realizacji programu pękającego w szwach prędziutko busem dla V.I.P udaliśmy się jeszcze do Złotego Stoku, by odnaleźć w kopalni choćby małą sztabkę złota. Emocji w kopalni dostarczył nam już na wstępie rewelacyjny przewodnik, jak i… gnom (oraz jego koledzy szczurki, pajączki i nietoperze,) którzy wysłali nas najpierw na poszukiwania złota Chodnikiem Śmierci, a potem odesłali bez ani jednego grama podziemnym pociągiem na ląd. Niebawem dotarliśmy do Polanicy Zdrój – ostatniego miejsca programu, jednego z wielu uzdrowisk w Polce, a dokładniej do Hotelu Europa, naszej bazy noclegowej. Tu po zjedzonej kolacji również czekała na uczestników moc wrażeń dzięki wsparciu finansowemu Rady Rodziców, a mianowicie przejażdżka na letnim torze saneczkowym. Amatorów jazdy nie brakowało, na szczęście poruszaliśmy się po torze, a nie po polskiej drodze, gdyż wielu okrzykniętych zostałoby piratami drogowymi.
Kolejny dzień wyprawy miał również ekstremalny wymiar w Labiryncie Skalnym (zwanym Błędne Skały ), w którym wędrowaliśmy wśród formacji skalnych przybierających niesamowite, baśniowe formy. W tej geologicznej podróży połączonej z obcowaniem z dziką przyrodą na długo w pamięci pozostaną widoki ze Szczelińca Wielkiego. Zdobyliśmy 919 m n.p.m, mimo że nie była to przysłowiowa bułka z masłem przy takim upale, za to widok zapierał dech w piersiach.
Smutni wracaliśmy do wielkopolskiej krainy. Po drodze kierownik wycieczki nie zapomniała sprawdzić naszej wiedzy zdobytej w trakcie podróży zaskakując nas mini Quizem Wiedzy o Ziemi Kłodzkiej. Zdecydowanie największą skarbnicą wiedzy była Wiktoria Urban. Przy przygrzewającym słoneczku od pierwszego do ostatniego dnia podróży szczęśliwie wróciliśmy do domu, pomimo że uczniowie śpiewając rodzicom piosenkę zaczynającą się od słów: „ My nie wysiadamy, my nie wysiadamy, dajcie kasę i spadamy...” mieli zamiar kontynuować podróż.
I na koniec podziękowania dla rodziców, uczniów, opiekunów i przewodników na medal, a także sponsorom: w szczególności wspaniałej Radzie Rodziców i firmie Renovo za wsparcie organizacji wyjazdu i uatrakcyjnienie programu i pobytu dzieci na Ziemi Kłodzkiej.